Kasulikku

Küünlamaagia Kuumooride moodi

Esimestest valgustekitajatest, mis inimeste poolt loodud, on jäljed juba 5000 aastat tagasi Vanast Egiptusest, kus vaaraodele pandi hauda kaasa tõrvikuid, et neil hauatagusesse ellu teevalgem oleks.

Kuigi Egiptusest on leitud kusagil 3000 aastat tagasi esimesi tahtidega küünlaid, tuleb päris küünalde leiutamine hoopiski roomlastelt, kes papüüruse tükke kastsid mesilasvaha sisse ja neid tahi ümber rulli keerasid. Päris huvitavaks küünlasarnaseks leiuks saab nimetada ka 2. saj eKr Hiinast Qin dünastia keisri hauast pärit kuivatatud kala ehk küünlatint, mis asetati kahvli otsa ja kasutati sarnaselt nagu me tänapäeval küünlaid kasutame. Küünlad oli tavarahva silmis suhteliselt kallid ja pigem vähemlevinud kuni 19. sajandini, kui leiutati loomset päritolu steariinvaha ja naftast saadud parafiin. Sinnani oli siiski levinud mesilasvahast küünlad, mille vaha imporditi Euroopasse Põhja-Euroopast, ka Eestist. Eestis oli levinud veel lambarasvast küünalde valamine, kuid ka see hakkas hääbuma 19. sajandi lõpus, sest poodidesse tulid müügile masstoodanguna toodetud parafiinist küünlad.

Lootused ja rituaalid

Tänu sellele, et küünlad olidki pigem haruldased inimeste kodudes, peaaegu nagu luksuskaup, omistati neile palju erilisi omadusi ja tänu ristiusu levikule, muutusid küünlad isegi pühaks. Levisid ka mitmed uskumused, näiteks see, et küünalt tohib näppude vahel kustutada, ei tohi puhuda. Suitsule ei tohi küünla pealt tuld võtta. Küünalt ei tohi jätta järelvalveta, mis on iga küünlameistri mantra tänapäevalgi! Mida rohkem neid eriliseks peeti, seda maagilisemaks ja väekamaks küünlad inimeste silmis muutusid. Nõnda hakati neid ka erinevates rituaalides kasutama. Küünlamaagiat jagatakse kahte leeri, millest esimene on arenenud välja Lääne-Euroopast (keldid ja nende naaberhõimud). Küünal kui tuleelement, kus maagias kasutatakse ainult leeki. Küünalt saab korduvalt kasutada, sest küünlale endale midagi muud eesmärgiks ei seata. Teine suund on pärit Põhja-Ameerikast, kus on segunenud sinna reisinud eurooplased ja Aafrikast pärit voodoo kultuuri esindajad ja nende maagia, mida kutsutakse hoodoo-ks. Selles muutus küünal konkreetseks eesmärgiks, millele omistati erinevaid sümboleid. Ehk siis küünal täitis mingit kindlat eesmärki, mis oli talle seatud, seega ei saanud seda millekski muuks kasutada. Tänapäeval on nõiakunst ja erinevate maagiate praktiseerimine nii segunenud, et juba pikka aega ei tee keegi vahet, mis suunda keegi kasutab, kui selleks ei ole just konkreetne religioon.

Väekad ja sümboolsed tähendused

Küünlamaagias küünla eesmärgistamine on igaühele tõlgendamise küsimus, mida keegi olulisemaks peab. Alustades küünla värvivalikust, sest igal värvil on väekas sümboolne tähendus. Küünlale saab sümboleid peale kraapida ja sellele saab rituaalõlisid külge määrida. Õlile on veel lisaks võimalik taimi peale määrida, sest õli hoiab seda küünla küljes. Igale taimele on omistatud erinevad maagilised omadused, mis eesmärki aitavad täita. Terve rituaali annab valmis seada just küünla abil, mistõttu ei pea alati pikki riitusi tegema. Antud küünalt kahjuks muuks eesmärgiks kasutada ei saa, vaid tuleb lõpuni põletada. Kui küünalt on ikkagi vaja vahepeal kustutada, siis tuleb
see lämmatada, mitte puhuda. Puhumine lõpetab rituaali. Kuumoorid valisid oma küünalde puhul teise variandi, kus küünal esindab just ühte eesmärki, olgu selleks siis armastus, küllus, kaitse vms. Keskel oleva tahi ümber on hoolikalt välja valitud taimed ja kristallid, mis kõik on eesmärgi täitmiseks väge juurde andvad vahendid. Meie küünlad on heliga puhastatud ja valmis kasutamiseks ükskõik mis rituaali inimene nendega teha soovib. Näiteks armastuseküünal “Sõnajalaõis” on mõttestatud armastuserituaalide jaoks, seda kas iseenda armastuse tõstmiseks või armastuseõnne kohale meelitamiseks. Küünlal on esiteks ilang ilang (lõhnav kananga) eeterlik õli, mis on meie meelest puhas armastuse lõhn. Peale valisime hoolikalt roosinupukesed, mis võtab maha kõik armastusega seotud blokeeringud. Lavendel on rahustav ja võimendav taim ning rukkilill on eestlaste armastuselill, mis on alati pruudipärja sees. Roosa kvarts on puhta armastuse kivi, punane jaspis tõstab kirge ja mäekristall võimendab kõike. Kõik meie küünlaid on võimalik ka niisama kasutada, ei pea rituaale tegema. Kas Sa teadsid, et ka vanniskäik võib olla rituaal?

Ökoloogiline puhtus

Nagu enne sai välja toodud, siis küünlad hakkasid levima tänu parafiini levikule, 20. sajandil hakati neid ka lõhnastama. Paraku on tänapäevane teadus suutnud tõestada, et parfüümide taha peidetakse tohutul hulgal erinevaid keemilisi aineid ning ka parafiinist küünlad ise ei ole üldse tervislikud inimestele. Tänu kaubanduse levikule on võimalik siiski kasutusele võtta parimad koostisosad, mis on inimesele, kas neutraalsed või isegi kasulikud. Seetõttu valisime oma tooraineks just ökoloogiliselt puhta sojavaha, mis on toodetud Euroopas. Muidu toodetakse sojavaha Ameerikas ja selle Euroopasse tarnimine on meeletu ökoloogilise jalajäljega. Lisaks vahale on ka tahid pärit Saksamaalt ning on valmistatud öko puuvillast, mis põletab meie küünla maksimaalselt ära ja raisku ei lähe midagi. Kõik küünlad on lõhnastatud vaid eeterlike õlidega, mis on hoolikalt välja valitud, et sobiksid küünlale antud maagilise eesmärgiga. Lõhnad on pigem tagasihoidlikud ja toimivad ka aroomiteraapiliselt rahustavana. Kuumoorid ei taha midagi raisku lasta ning seetõttu valisime küünaldele välja klaasideks just kvaliteetsed joogiklaasid, mida peale küünla lõppemist saab lihtsalt puhtaks pesta ja kasutusele võtta. Et elu oleks lihtsam, siis ka meie silt on pandud ümber nii, et ei peaks klaasi küljest lahti leotama. Sädeluspulber ehk glitter on bioloogiliselt lagunev ning küünla lõppedes peaks ta olema ära sulanud.

Meie küünlad on saadaval SIIN!